HTZ u mężczyzn – przeciwwskazania

andropauza

Czasami hormonalna terapia zastępcza wydaje się jedynym rozwiązaniem na dolegliwości związane z andropauzą. Nie każdy jednak może się jej poddać.

Andropauza to dla wielu mężczyzn bardzo trudny okres, związany nie tylko z poważnymi zmianami w ciele i organizmie. Wiąże się tez z pewnymi dolegliwościami natury psychicznej oraz pogorszeniem sprawności seksualnej. Panowie przybierają na wadze, pojawiają się dolegliwości bólowe. Często towarzyszy im lęk, kłopoty z pamięcią, spadek libido. Dla niektórych jest to na tyle uciążliwe, że chętnie poddają się terapii hormonalnej.

Kiedy nie stosować HTZ?

Nie każdy jednak powinien. Hormonalna terapia zastępcza wiąże się nie tylko z pewnymi skutkami ubocznymi, istnieją też pewne przeciwskazania. Nie powinno się jej stosować w przypadku chorób wątroby, serca i ogólnie układu krwionośnego. Nie poleca się jej również panom z chorymi nerkami czy cukrzycą. Dodatkowo, jeśli występuje pewien obrzęk twarzy, terapia może pogorszyć stan chorego.

HTZ jest całkowicie niedozwolona w przypadku nowotworu, np. prostaty. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się terapii, należy zasięgnąć opinii lekarza, który zadecyduje, czy będzie to bezpieczny krok.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: