Na półmetku życia – kryzys wieku średniego

Zdarza się, że mężczyzna dobiegający 40 zaczyna odczuwać, że nieodpowiednio wykorzystał czasy młodości.

Uważa się, że co drugi mężczyzna po 35 roku życia odczuwa tzw. kryzys wieku średniego. Charakterystycznym dla niego są pewne objawy, jak zmęczenie, przygnębienie, rozdrażnienie. Mężczyzna z silnego, zaradnego człowieka może przeistoczyć się w niezadowolonego z życia, wiecznie smutnego chłopca.

Często oprócz niego cierpi na tym rodzina – żona, dzieci. Mężczyzna zastanawia się jak wykorzystywał czas do tej pory, czy rola, jaką sobie wybrał jest odpowiednia. Często następuje tęsknota za czasami, w których nie musiał być za nikogo odpowiedzialny. Pragnie swobody, ubolewa nad niespełnionymi marzeniami.

Upływający czas nie jest łaskawy tak samo dla kobiet jak i mężczyzn. Ciało się zmienia, pojawiają się zmarszczki, przerzedzają się włosy. Mężczyzna czuje, że staje się coraz mniej atrakcyjny, co dodatkowo potęguje uczucie przygnębienia.

Niektórzy mogą próbować przeżywać wtedy drugą młodość, odzyskiwać stracone szanse na osiągnięcie postawionych dawno celów. Część z nich ten czas przeznacza dla rodziny, dla rozbudowania relacji. Niestety, bywa i tak, że to rodzina jest ofiarą kryzysu wtedy, kiedy mężczyzna uświadamia sobie, że ma zupełnie inne priorytety.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: