Andropauza w oczach kobiet

andropauza

Andropauza zapisała się w świadomości społecznej jako kryzys wieku średniego. Wiele osób utożsamia ten okres z romansami i wymianą samochodu na młodszy model. Takie podejście jest krzywdzące i nie oddaje charakteru andropauzy.

Kryzys wieku średniego

Filmy i seriale wywarły ogromny wpływ na postrzeganie andropauzy. Historie podstarzałych playboyów, którzy zdradzają swoje małżonki, sprawiły, iż męskie przekwitanie traktujemy jako fanaberię. Mówiąc o andropauzie, często myślimy o romansach z młodymi kobietami, zakupie drogiego samochodu i zmianie ubioru. Czy panowie, którzy wkraczają w wiropauzę, rzeczywiście myślą o uciechach cielesnych i dobrach materialnych?

Zdolności reprodukcyjne

Andropauzę można uznać za męski odpowiednik menopauzy. Warto jednak pamiętać, iż spadkowi stężenia testosteronu nie towarzyszy utrata zdolności reprodukcyjnych. Mężczyzna zachowuje płodność i może zostać ojcem w wieku 80 lat.

Problemy z erekcją źródłem frustracji

W związku z tym, iż testosteron wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, panowie często mają problemy z erekcją, nadmierną potliwości i koncentracją. Wielu mężczyzn uzależnia poczucie własnej wartości od sprawności seksualnej. Gdy partner nie może stanąć na wysokości zadania i zaspokoić swojej partnerki, w jego życiu pojawia się frustracja. Jeśli w porę nie zareagujemy, smutek i przygnębienie mogą przerodzić się w depresję.

Choć andropauzę obarcza się odpowiedzialnością za zdrady i nierozważne zakupy, w rzeczywistości nie ma ona wpływu na decyzję podejmowane przez mężczyzn. Zastanówmy się, czy wkraczając w okres przekwitania, rozważałyśmy skok w bok. Zaburzenia hormonalne nie usprawiedliwiają zdrady, przemocy i głupoty.

PODZIEL SIĘ: