Dieta odchudzająca – jak zaplanować i czego unikać?

Dieta odchudzająca

Kiedy zaczynamy dietę, nie ważne, czy robimy to dlatego, że zbliża się lato, chcemy poprawić swoje zdrowie, czy po prostu poczuć się lepiej w swoim ciele, samo odstawienie czekolady i regularne spożywanie posiłków może nie wystarczyć. Skuteczne odchudzanie oparte jest na kilku regułach, w tym m.in. na konieczności wytworzenia ujemnego bilansu kalorycznego. Aby było to możliwe, musimy odpowiednio dobierać produkty w swojej diecie.

Odchudzanie – jak powinniśmy się odżywiać na diecie?

Jakiś czas temu można było się spotkać z przekonaniem, że nie powinno się spożywać posiłków, które zawierają tłuszcze i węglowodany. Mit ten został jednak obalony. Musimy jednak pamiętać o kilku innych istotnych zaleceniach. Organizm potrzebuje wszystkich składników mineralnych i witamin, a także białka, tłuszczów i węglowodanów, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Dotyczy to również diety odchudzającej, w której powinniśmy się skupić na zmniejszeniu ilości kalorii i dostarczaniu witamin i minerałów, co pozwoli utrzymać równowagę w organizmie i zmniejszyć wagę w zdrowy sposób. Najważniejszy jest więc umiar i rozsądek w planowaniu codziennego menu.

Zdrowa dieta – czego unikać?

Zdrowa dieta nie musi wiązać się z koniecznością zrezygnowania ze wszystkich ulubionych produktów. Jednakże nie ulega wątpliwości, że bez pewnych korekcji w diecie, nie uda się nam osiągnąć postawionych celów. Spójrzmy zatem na listę produktów, których warto unikać, lub chociażby ograniczyć ich spożycie, jeżeli zależy nam na prowadzeniu zdrowej diety: smażone mięso (przede wszystkim te tłuste, np. boczek), słodzone soki owocowe i napoje gazowane, smalec, białe pieczywo, napoje słodzone ziemniaki, słodycze oraz rzadziej pić alkohol. Nie powinniśmy jednak dążyć do tego, aby wyeliminować wszystkie niezdrowe „smakołyki” ze swojej diety, ponieważ może to spowodować, że bardzo szybko zrezygnujemy z takiego rozwiązania. Powinniśmy więc skupić się jedynie na ich ograniczeniu i od czasu do czasu pozwalać sobie na spożycie produktów z naszej listy. Poza dbaniem o dietę warto zadbać również o aktywności fizycznej w formie ćwiczeń lub dłuższych spacerów. Każda dodatkowa aktywność fizyczna pomaga w spalaniu kalorii. Oznacza to, będziemy mogli tracić na wadze bez wprowadzania drastycznych zmian w swojej diecie.

Z jakich produktów najlepiej dostarczać witamin i minerały?

Jak już wspominaliśmy, dieta odchudzająca powinna dostarczać nam wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Ale w jaki sposób dostarczać odpowiednią ilość białka, tłuszcz i węglowodanów, jeżeli zrezygnowaliśmy z tak wielu produktów? W miejsce niezdrowych opcji powinniśmy zacząć spożywać następujące produkty: produkty zbożowe (kasze, otręby, płatki owsiane i makarony), ryby (zarówno o niskiej zawartości tłuszczu, jak i o wysokiej), chude wędliny i mięsa (mięsa gotowane, z grilla), ryż brązowy, jaja i nabiał, oliwę z oliwek, orzechy, awokado, warzywa i owoce. Inną ciekawą alternatywą dla niezdrowych produktów jest dieta pudełkowa. Decydując się na skorzystanie z oferty, którą oferuje catering dietetyczny Bytom, mamy pewność, że nasza dieta dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, w bardzo smacznych potrawach.

PODZIEL SIĘ: