Jak łagodzić objawy andropauzy?

Wejście w okres andropauzy nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności. Starzenie się to tylko nowy okres w życiu mężczyzny, który można przejść bardzo łagodnie. Andropauza to okres w który z wiekiem wchodzi każdy mężczyzna. Związany jest ze zmniejszeniem produkcji testosteronu.

Okres ten można porównać do kobiecej menopauzy, jednak nie jest to proces na tyle gwałtowny. U kobiet produkcja estrogenu całkowicie się zatrzymuje, u mężczyzn testosteron wciąż jest produkowany. Mimo wszystko, wielu z nich może odczuwać nieprzyjemne objawy.

Jakie są objawy andropauzy i jak się ich pozbyć?

Dolegliwości to przede wszystkim ospałość, brak koncentracji, pogorszenie pamięci. Andropauza wiąże się też z konkretnymi zmianami w ciele oraz bardzo często ze spadkiem aktywności seksualnej. Objawy jednak można łagodzić. Wielu panów stosuje domowe sposoby, jak zmiana diety, czynne uprawianie sportu, suplementy na koncentrację i sprawność seksualną. Jeśli jednak objawy andropauzy są bardzo dokuczliwe, można zdecydować się na terapię hormonalną. Tutaj jednak musi już zadziałać lekarz – to on wybiera formę terapii oraz odpowiednią dawkę hormonów.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: