Łysienie podczas andropauzy

andropauza łysienie

Andropauza jest podobnym procesem do żeńskiego klimakterium. Występuje z reguły u mężczyzn powyżej 50 roku życia i polega na zmniejszeniu produkcji męskich hormonów płciowych – androgenów.

Niedobór testosteronu wywołuje m.in. spadek libido, problemy z oddawaniem moczu, zaburzenia snu, przybieranie na wadze oraz łysienie. Ten ostatni symptom andropauzy, spędza sen z powiek wielu mężczyznom.

Leczenie objawów andropauzy polega na stosowaniu odpowiedniej terapii hormonalnej. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu badań poziomu hormonów, przepisuje pacjentowi odpowiednią dawkę syntetycznego testosteronu. Regularne jego przyjmowanie pozwala na zmniejszenie objawów towarzyszących andropauzie, również spowolnienie procesu łysienia.

Niestety leczenie łysienia jest głównie objawowe i ma na celu zahamowanie dalszego procesu wypadania włosów. Aby zahamować proces łysienia, konieczne jest stosowanie leków przepisanych przez lekarza. Środki takie jak szampony czy odżywki mają znikome działanie na tę dolegliwość, lepiej więc od razu udać się do lekarza. W celu przywrócenia dawnej ilości włosów, możliwe jest wykonanie ich przeszczepu w specjalistycznych klinikach. Ważne jest jednak, aby zahamować proces dalszego wypadania włosów.

PODZIEL SIĘ: