Nadmierna potliwość podczas andropauzy

Androgeny, czyli męskie hormony płciowe, mają wpływ na aktywność seksualną mężczyzn.

Przeprowadzone badania pokazują, iż testosteron pozwala utrzymać libido na wysokim poziomie. W miarę upływu czasu spada synteza testosteronu, co przekłada się na zmniejszone zainteresowanie seksualną sferą życia. Andropauzę i związane z nią uciążliwe dolegliwości można powstrzymać za sprawą terapii androgenowej.

U mężczyzn ok. 30. roku życia zmniejsza się synteza testosteronu. Proces przebiega stopniowo i zazwyczaj nie towarzyszą mu żadne symptomy. Choć jądra produkują coraz mniej testosteronu, mężczyzna długo pozostaje płodny. W związku z tym andropauza nie jest męskim odpowiednikiem menopauzy, ponieważ u kobiet ostatnia miesiączka wiąże się z wygaśnięciem czynności jajników, które produkują komórki jajowe.

Panowie, którzy przechodzą andropauzę, często skarżą się na dolegliwości o charakterze somatycznym, psychologicznym i seksualnym. Jednym z objawów wiropauzy jest nadmierna potliwość, która wciąż stanowi temat tabu. Osoby, które borykają się z tym problemem, boją się reakcji otoczenia. Na szczęście antyperspiranty dostępne na rynku charakteryzują się wysoką skutecznością.

PODZIEL SIĘ: