Niski poziom testosteronu zwiększa ryzyko chorób serca?

Okres przekwitania u mężczyzn przebiega stopniowo. Pierwsze zmiany pojawiają się zazwyczaj między 40 a 55 rokiem życia, i wiążą się zarówno ze zmianami fizycznymi jak i psychicznymi. Spadek stężenia testosteronu we krwi postępuje sukcesywnie. Ten hormon jest nie tylko odpowiedzialny za funkcje seksualne, ale również całościowe funkcjonowanie organizmu i jego narządów.

TestosteronNa przykład testosteron zwiększa przyswajanie wapnia przez kości (obniża więc ryzyko pojawienia się osteoporozy). Niedobór testosteronu nie zawsze prowadzi do uciążliwych dolegliwości – wiele zależy od czynników indywidualnych oraz środowiskowych. Na ogół jednak zmiany hormonalne odpowiadają za spadek masy mięśniowej, ogólnej wydolności i sprawności organizmu. Zwiększa się również tendencja do odkładania tkanki tłuszczowej, męczliwość (spada natomiast zdolność do podejmowania wysiłku fizycznego).

Andropauza

Ponad to w okresie andropauzy mężczyźni są w większym stopniu narażeni na takie choroby jak: cukrzyca, różnego rodzaju nefropatie, osteoporoza, problemy z przerostem prostaty, nadciśnienie. Niedostateczny poziom testosteronu w organizmie sprawia, że zmiejsza się libido, energia i następuje spadek nastroju. Wszystko to może mieć wpływ na kondycję serca mężczyzny. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że im bardziej obniża się poziom testosteronu, tym większe jest ryzyko wystąpienia chorób serca (oraz umieralności z tego powodu). Ponad to istnieją powody, że testosteron ma korzystny wpływ na układ naczyniowo – sercowy. Hormon ten ma bowiem korzystny wpływ na wzrost masy mięśniowej oraz spadek ilości tkanki tłuszczowej. Stąd – suplementacja hormonalna może być pomocna nie tylko ze względu na leczenie konkretnych objawów andropauzy ale również wspomaganie wydolności organizmu.

PODZIEL SIĘ: