Terapia testosteronem w leczeniu andropauzy
Andropauza to nie tylko pewien etap w życiu mężczyzny. W tym czasie mogą dać o sobie znać różnorakie dolegliwości związane ze zmianami hormonalnymi.Panowie powinni wiedzieć, że konsultacja u specjalisty nie powinna być uważana za powód do wstydu. Tym bardziej, że tylko w ten sposób możliwe jest zaordynowanie odpowiedniego leczenia.Jednym ze sposobów postępowania terapeutycznego jest przyjmowanie testosteronu.
Kuracja testosteronem.
Kuracja trwa kilka tygodni (choć bywa, iż kilka lat), i ma wpływ zarówno na fizyczne jak i psychiczne funkcjonowanie pacjenta. Do fizycznych skutków leczenia testosteronem można zaliczyć: zmniejszenie osłabienia organizmu, zwiększenie masy mięśniowej oraz gęstości kości, polepszenie nastroju, zdolności do koncentracji. Dawna hormonu jest każdorazowo dobierana indywidualnie. Terapia może być jednak podjęta jedynie po wykonaniu kompleksowych badań. Składają się na nie: badania urologiczne, ultrasonograficzne, oraz hormonalne. Trzeba również wykluczyć schorzenia nowotworowe.
Procedury kontrolne.
Ponad to – już w czasie trwania terapii konieczne jest zgłaszanie się na procedury kontrolne (badania winny być kontynuowane również po zakończeniu leczenia, ze względu na bezpieczeństwo pacjenta). Terapia ta może być stosowana u mężczyzn między 55 a 60-tym rokiem życia. Mogą być jej poddani również młodsi panowie, u których objawem andropauzy jest przerost gruczołu krokowego.Terapia testosteronem nie jest wskazana dla każdego mężczyzny przechodzącego andropauzę. Czynnikami wykluczającymi jej użycie są m.in. choroby nowotworowe, przewlekłe choroby nerek, wątroby czy serca, oraz cukrzyca. Warto jednak pamiętać, że leczenie hormonalne nie jest jedyną alternatywą. Duży wpływ na zminimalizowanie uciążliwych objawów może mieć styl życia prowadzony przez panów, ich sposób odżywiania, aktywność fizyczna.