Andropauza skutki
Andropauza u mężczyzn ma przebieg stopniowy. Niemniej – nie powinno się negować tego okresu w toku życia. Choć obniżanie się poziomu testosteronu, czy spadek zdolności reprodukcyjnych nie są gwałtowne, nie należy unikać konsultacji z lekarzem. To, w jakim tempie zanikać będzie wytwarzanie hormonów oraz czynność rozrodcza jąder zależy od czynników indywidualnych. Bywa, iż nawet w podeszłym wieku mężczyźni utrzymują sprawność seksualną. Jednakże takie przypadki są rzadkie. Z reguły stężenie testosteronu spada powoli, ale systematycznie
Objawy.
. Objawy andropauzy u mężczyzn nie są wynikiem tylko spadku wydzielania testosteronu. Istotne jest również obniżenie wydzielania dehydroepiandrosteronu (DHEA) i hormonu wzrostu. Czynniki te w połączeniu sprawiają, że u mężczyzn przechodzących andropauzę pojawiają się objawy psychosomatyczne (takie jak pogorszenie nastroju, koncentracji, skłonności do depresji, wzmożona nerwowość, zaburzenia snu, spadek libido), oraz fizjologiczne (spadek masy mięśniowej, wzrost tkanki tłuszczowej, pogorszenie odporności, osłabienie sprawności seksualnej, zmniejszenie gęstości kości, nadmierna potliwość, zwiększone zagrożenie chorobami układu krążenia, nowotworem prostaty). Duży wpływ na to, jakie skutki dla organizmu ostatecznie spowodują zmiany hormonalne na prowadzony przez mężczyznę styl życia.
Zdrowa dieta.
Wskazana jest zdrowa, uboga w tłuszcze zwierzęce i cholesterol dieta (warto zastąpić mięso wołowe i wieprzowe drobiem oraz rybami, w szczególności morskimi), unikanie używek jak alkohol czy papierosy, a także częsty ruch na świeżym powietrzu (co pomoże utrzymać stawy w dobrej kondycji, a także korzystnie wpłynie m.in. na wydolność oddechową organizmu). Andropauza nie oznacza kresu „bycia mężczyzną”. To tylko naturalny etap życia, wymagający wzmożonej troski o zdrowie, tak fizyczne, jak i psychiczne mężczyzny. Bardzo ważne jest przy tym wsparcie najbliższych.