Andropauza, czyli męskie przekwitanie
Zjawisko przekwitanie nie dotyczy tylko kobiet. W przypadku mężczyzn mowa o andropauzie.
Męska rzecz
Przekwitanie kojarzone jest z menopauzą i oczywiście kobietami. W tej kwestii pomijamy panów, którzy także przechodzą w swoim życiu okres pewnych zmian. Chociaż mężczyźni nie rozmawiają o tym tak chętnie jak kobiety, a objawy przekwitania znacznie się od nich różnią, po kilku sygnałach można rozpoznać mężczyznę, którego dopadła andropauza.
Andropauza, czyli męskie przekwitanie
Andropauza zwykle pojawia się u panów po 50 roku życia. Związana jest ze zmianami hormonalnymi,podobnie jak w przypadku kobiet. Panowie nie tracą jednak zdolności do płodzenia dzieci. Ich plemniki wciąż pozostają aktywne, choć w tym wieku zdecydowanie trudniej o zapłodnienie. Organizm przestaje produkować dostateczną ilość hormonów takich jak testosteron. Odpowiada on nie tylko za męskie cechy czy seksualność ale także za rywalizację. Jego brak sprzyja rozwojowi chorób nowotworowych i miażdżycy. Panowie w okresie andropauzy mogą być nerwowi. Niektórzy tracą chęć do życia i popadają w stany depresyjne. Pogarsza się kondycja fizyczna i praca umysłowa. Mniejszy popęd seksualny, problemy z erekcją i życiem intymnym to również wyznaczniki tego okresu. Przy aktywnym trybie życia, andropauza może ominąć organizm szerokim łukiem, Zdrowe odżywianie i ćwiczenia pomagają w szczęśliwym i aktywnym życiu. Panowie z niedoborem testosteronu mogą stosować kurację hormonalną. Taką formę leczenia zleca lekarz endokrynolog lub androlog. Mężczyźni, którzy podejrzewają u siebie początki andropauzy, powinni się zgłosić do takiego specjalisty.
Kryzys wieku średniego
Starzenie się jest procesem naturalnym. Jednych wprawia w smutek i depresję a u innych wywołuje wiele pozytywnych emocji. Niektórzy twierdzą, że prawdziwe życie dopiero zaczyna się po 50. U mężczyzn można zaobserwować zjawisko kryzysu wieku średniego. Panowie korzystają wtedy z życia, często kupując drogie i sportowe samochody lub wymieniając żonę na młodszy „model”. To pewnego rodzaju ucieczka przed utratą męskości.
Andropauza jest naturalną koleją rzeczy. Zmiany zachodzące w ludzkim organizmie są wynikiem starzenia się. Okres przekwitanie wcale nie musi być trudnym czasem dla mężczyzny. Dbanie o swoje zdrowie i ciało pozwoli nam zachować męskość na długi czas.