Andropauza – zaburzeniami snu

O tym, że sen wpływa na jakość funkcjonowania organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Ma on wpływ zarówno na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne, zdolność do koncentracji, wysiłku fizycznego, tempo metabolizmu. Niestety – wiele mężczyzn, zwłaszcza w okresie andropauzy boryka się z zaburzeniami snu, które mogą dotyczyć zarówno długości, jak i jego jakości.

Andropauza, a zmiany w organiźmie.

Andropauza to taki czas w życiu mężczyzny, kiedy w jego organizmie dochodzi do wielu zmian. Przede wszystkim ma to związek ze zmniejszeniem produkcji testosteronu. Hormon ten odpowiada nie tylko za funkcje seksualne, ale m.in. również za: metabolizm, pracę wątroby, innych narządów oraz funkcjonowanie na poziomie intelektualnym i emocjonalnym. Nadejście andropauzy wiąże się z wieloma objawami, które mogą mieć różne nasilenie (w zależności od indywidualnych oraz środowiskowych czynników). Fizyczne symptomy to na ogół bóle mięśni i stawów, ogólne osłabienie, spadek masy mięśniowej, większa potliwość, napady duszności, palpitacja serca czy łysienie. Równie uciążliwe są jednak objawy psychiczne, związane ze wzmożoną nerwowością, kłopotami z koncentracją i pamięcią oraz właśnie snem.Panowie w okresie andropauzy często mają problemy z zasypianiem, skarżą się na zbyt lekki sen, lub w ogóle niemożność zaśnięcia. Przy tym łatwiej się męczą, nie są już zdolni do takiego wysiłku fizycznego jak kiedyś. To wszystko może deprymować.

Przebieg okresu andropauzy.

Istotnym jest, by zwrócić uwagę, że proces andropauzy nie przebiega z dnia na dzień, lecz latami. Warto więc odpowiednio się do niego przygotować. Profilaktyka powinna polegać przede wszystkim na wprowadzeniu racjonalnej, bogatej w składniki odżywcze i żywność nieprzetworzoną diety, zwiększeniu aktywności fizycznej oraz unikaniu używek. Dzięki takiej prewencji można nie tylko zminimalizować przykre skutki andropauzy (która jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu), ale też uniknąć konieczności leczenia hormonalnego (niezalecanego dla każdego).

PODZIEL SIĘ: