Andropauza zmiany psychiczne

Andropauza to dla mężczyzny znak, że zaczyna się starzeć. Jaki ma zatem wpływ na samopoczucie? Andropauzę można scharakteryzować jako męski odpowiednik menopauzy. Jednak u kobiet zatrzymanie funkcji hormonalnych i reprodukcyjnych następuje w stosunkowo krótkim czasie. U mężczyzn trwa to zdecydowanie dłużej.

Andropauza nie jest chorobą, a nieuniknionym wejściem w okres starzenia się organizmu. Ma to związek ze zmniejszeniem produkcji hormonów – androgenów, a głownie testosteronu. Jako główne objawy zmian psychicznych, towarzyszących andropauzie, wymienia się drażliwość, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Częstymi dolegliwościami jest obniżenie zadowolenia z życia, odczuwanie lęku i niepokoju. Ze względu na stopniowy zanik produkcji testosteronu, obniża się sprawność seksualna, często zauważa się też spadek popędu. Ma to oczywiście wpływ na jakość życia intymnego i relacje z partnerką.

Zdarza się, że aby udowodnić sprawność seksualną, mężczyźni szukają coraz to nowych doznań, np. z innymi kobietami. Częstym objawem jest utrata masy mięśniowej i przyrost tkanki tłuszczowej. Spada zadowolenie z samego siebie, witalność, chęć do życia. Zdecydowanie pomóc może zmiana jego trybu – ćwiczenia, zdrowsza dieta i przede wszystkim pogodzenie się ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie w wyniku starzenia się.

PODZIEL SIĘ: