Zaburzenia psychiczne u mężczyzn po 40-dziestce

W życiu każdego mężczyzny przychodzi taki moment, gdy wszystko zaczyna się zmieniać. Nie zawsze na lepsze, bo nagłe zmniejszenie masy mięśniowej, łysienie, bezsenność, dolegliwości układu szkieletowego, niekontrolowane przybieranie na wadze, a także problemy z libido, trudno nazwać powodami do radości.

Andropauza, to także częsty moment występowania poważniejszych zaburzeń psychicznych u mężczyzn dojrzałych.
Temat andropauza (nazywanej również kryzysem wieku średniego lub częściej „męskim klimakterium) w dalszym ciągu traktowany jest niezwykle powierzchownie. W dalszym ciągu, wiele przypadków andropauzy traktowanych jest jako typowe symptomy starzenia. Tymczasem rzadko się mówi o tym, co dzieje się z psychiką mężczyzny dojrzałego.
Obok typowych objawów fizycznych, takich jak utrata masy mięśniowej, spadek formy fizycznej, problemy z nadciśnieniem, stany przedzawałowe, nadmierna potliwość czy trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, pojawiają się także dolegliwości natury psychicznej. Zaburzenia libido, ataki bólowe i problemy z koncentracją, często są przyczyną poważniejszych dolegliwości. Drażliwość, nerwowość, stany depresyjne lub stany lękowe, niejednokrotnie wymagają prowadzenia psychoterapii lub zajęć w poradni małżeńskiej. Wszystko to co dzieje się z ciałem mężczyzny, a także zmiany hormonalne, wywołują także problemy natury emocjonalnej. Nigdy nie należy ich bagatelizować, a rolą partnerki jest w takim momencie udzielanie pełnego wsparcia i zrozumienia.
O ile sama andropauza to nie choroba, to pewne jej symptomy mogą w znacznym stopniu wpływać na kondycję psychofizyczną. Nieleczone objawy, często prowadzą do powstawania poważniejszych zmian, które wymagają specjalistycznego leczenia.

PODZIEL SIĘ: