Ból odcinka lędźwiowego – jak sobie pomóc?

Ból odcinka lędźwiowego
Victor Freitas z Unsplash

Często słyszymy, że za ból kręgosłupa odpowiedzialne są zwyrodnienia czy wypadające dyski. Niewątpliwie tak jest, jednak do powstania tych schorzeń doprowadzamy samodzielnie. Kiedy pojawiają się dolegliwości, stan jest na tyle poważny, że musimy odwiedzić kilku specjalistów i włożyć wiele pracy, aby sobie pomóc.

Warto znać czynniki, które doprowadzają do chorób kręgosłupa, aby móc ich unikać i uchronić się przed uporczywą rehabilitacją. Tylko odpowiednia profilatyka może uchronić przed bólem, ale również przed kalectwem. Nieleczone zwyrodnienia czy dyskopatie mogą pozbawić możliwości swobodnego poruszania się. Więc co powoduje, że nasz kręgosłup się psuje?

Brak ergonomii w pracy

Siedząca praca niszczy nasz kręgosłup, ale praca w innych pozycjach (stojącej czy fizyczna) też to robi. W zależności od grupy zawodowej, można przyporządkować schorzenia, np. osoby dźwigające będą mieć częściej wypadające dyski, a osoby pracujące na stojąco-zwyrodnienia. Na to jest tylko jedna rada – należy pracować ergonomicznie, czyli zadbać o swoje stanowisko pracy, odpowiednią pozycję ciała i ilość przerw.

Nieprawidłowe ćwiczenia

Nie ma złych ćwiczeń-jest tylko zła technika ich wykonywania. Każde zadanie ruchowe ma swój sposób wykonania. Takich ćwiczeń i ich zasad wykonywania są setki, ale spokojnie, po zrozumieniu kilku podstawowych, resztę przy odrobinie chęci można wywnioskować. Jeżeli nie jesteś w stanie tego kontrolować lub masz wątpliwości co do swojej techniki, udaj się do specjalisty.

Wybrakowany trening

Wydaje się, że rozgrzewka i stretching są zbędne – nic bardziej mylnego. Rozgrzewka daje bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko urazu i przygotowuje układ sercowo-naczyniowy do wysiłku. Stretching pozwala na zachowanie odpowiedniej długości mięśni.

Czasem mimo naszych starań i tak pojawi się ból mięśniowy wynikający z przeciążenia. Praca w ogrodzie, długie zakupy czy uprawianie ulubionej dyscypliny sportu może wywołać ból mięśni i stawów. Można wtedy sobie pomóc odpoczywając i stosując maści przeciwbólowe takie jak Ibuprom sport, Dicloziaja, Ketonal.

PODZIEL SIĘ: