Brak odczuwania podniecenia podczas andropauzy
Mianem andropauzy określamy okres w życiu mężczyzny, na ogół po 50. roku życia, który poprzedza etap starzenia się.
Panowie, którzy przechodzą wiropauzę, często borykają się z uciążliwymi dolegliwościami o podłożu somatycznym, psychologicznym i seksualnym. Za burzę, jaka przetacza się przez organizm mężczyzn, odpowiadają zmiany hormonalne. Szacuje się, iż po 30. roku życia spada produkcja testosteronu. W związku z tym, iż proces przebiega stopniowo, większość panów go nie odczuwa.
Ok. 50. roku życia stężenie testosteronu jest na tyle niskie, iż u mężczyzn obserwuje się spadek zainteresowania życiem seksualnym. Testosteron bywa utożsamiany z męskością. Choć dostrzegamy jego działanie w wyglądzie mężczyzn, często nie zdajemy sobie sprawy, jak wpływa na psychikę i fizjologię panów. W życiu płodowym testosteron kształtuje płec i cechy płciowe. W dorosłym życiu stymuluje powstawanie i dojrzewanie plemników. Jednocześnie testosteron wpływa na budowę ciała, owłosienie i poziom libido.
Panowie, którzy przechodzą andropauzę, często tracą zainteresowanie życiem seksualnym. W związku z tym, iż mężczyźni niechętnie rozmawiają o swoich problemach, kobiety często szukają winy w sobie. Choć zakładają zmysłową bieliznę i przygotowują kolację z afrodyzjakami, ich partnerzy nie odczuwają podniecenia. Brak seksu wpływa negatywnie na psychikę i samoocenę pań. Gdy mężczyzna unika zbliżenia, należy szczerze porozmawiać. Warto przekonać partnera do wizyty u specjalisty. Lekarz może zalecić terapię hormonalną, która pozwala przywrócić normalny poziom libido.