Co to jest kwestionariusz Morleya?

Jesteś mężczyzną po 50 roku życia? Zastanawiasz się, czy utrzymujące się od pewnego czasu uczucie osłabienia, a także kilka innych niepokojących objawów, to poważna choroba? A może jesteś partnerką mężczyzny, który przejawia objawy typowe dla andropauzy?
Andropauzy nie należy się bać. Jest to typowa reakcja starzejącego się organizmu mężczyzny, a dokładniej stopniowy zanik funkcji hormonalnych jąder. W efekcie dochodzi do szeregu zmian w gospodarce hormonalnej, która przejawia się różnymi reakcjami psychosomatycznymi.
W celu ułatwienia diagnozowania objawów zespołu andropauzy, stworzono prosty test, dzięki któremu możliwe jest wstępne zweryfikowanie przyczyn zachodzących w ciele mężczyzny zmian. Jest to tzw. kwestionariusz Morleya, a zadaniem pacjenta jest udzielenie szczerych odpowiedzi na następujące pytania:
1) Czy obserwuje Pan spadek popędu płciowego?
2) Czy odczuwa Pan brak energii?
3) Czy obserwuje Pan spadek siły mięśniowej lub obniżenie odporności na wysiłek fizyczny?
4) Czy odnotował Pan spadek zadowolenia z życia?
5) Czy obniżył się Pana wzrost?
6) Czy jest Pan smutny i/lub w złym humorze?
7) Czy wzwody członka są słabsze?
8) Czy zauważył Pan ostatnio obniżenie aktywności ruchowej?
9) Czy chce się Panu spać po obfitym posiłku (obiedzie)?
10) Czy miał Pan ostatnio trudności w wykonywaniu pracy zawodowej?
Ten wyjątkowo przystępny test diagnostyczny nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy pacjent cierpi na zespół andropauzy, jednak twierdzące odpowiedzi na pytania 1 – 7 lub trzy inne, pozwala przypuszczać, że przyczyną dolegliwości, są zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Po takim teście, wskazane jest wykonanie innych badań, które umożliwią potwierdzenie lub wykluczenie zespołu andropauzy. Zwykle diagnozowanie opiera się na wywiadzie lekarskim, badaniu andrologicznym, i urologicznym, a także analizie poziomu hormonów, tj.: testosteron, LH, FSH, estradiol, a także SHBG.

PODZIEL SIĘ: