Dolegliwości bólowe podczas andropauzy

Dolegliwości bólowe

Andropauzie, zwanej również męskim kryzysem wieku średniego, w wielu kręgach wciąż stanowi temat tabu. O kobiecym przekwitaniu powstało wiele publikacji i poradników, które pozwalają przejść przez ten trudny okres.

Mężczyznom często brakuje wsparcia. Nie potrafią rozmawiać o problemach, które ich trapią, a ich partnerki nie mają stosownej wiedzy nt. andropauzy. Zdarza się, iż wiele pań nie zauważa, że ich mężczyzna przechodzi wiropauzę. W związku z tym, iż w mediach niewiele mówi się o andropauzie, panowie nie potrafią zaakceptować zmian, jakie dokonują się w ich organizmie.

Niewiele publikacji opisuje procesy, które zachodzą w męskim ciele i psychice. Za uciążliwe dolegliwości odpowiada testosteron. Po 30. roku życia jego stężenia zaczyna się zmniejszać i z każdą kolejna dekadą spada o 10%. Ten hormon oddziałuje na seksualność, metabolizm i owłosienie. Wśród seksualnych symptomów wiropauzy wymienia się: zaburzenia erekcji, spadek libido, mniejszą satysfakcję z życia seksualnego. Jednocześnie andropauzie towarzyszą somatyczne objawy, jednym z nich jest ból. Ten często przypisuje się rozmaitym schorzeniom. Szeroko zakrojona diagnostyka nie przynosi odpowiedzi. Wielu lekarzy, zlecając badania, nie uwzględnia andropauzy. Warto zwiększać świadomość społeczną i poznać sekrety wiropauzy.

PODZIEL SIĘ: