Zaburzenia snu podczas andropauzy

Andropauza jest definiowana jako okres w życiu mężczyzny, który zwiastuje starość. Niektórzy naukowcy negują ten termin, ponieważ nie oddaje on w pełni charakteru zmian, jakie dokonują się w organizmie panów.

Mężczyźni, w odróżnieniu od kobiet, nie tracą zdolności reprodukcyjnych. Określenie „andropauza” przyjęło się w świadomości społecznej i stanowi skrót myślowy. Diagnozując andropauzę, należy pamiętać, iż niższe stężenie hormonów płciowych nie jest równoznaczne z przekwitaniem. Zmianom w układzie endokrynnym powinny towarzyszyć określone zmiany parametrów biochemicznych.

Do objawów fizykalnych towarzyszących andropauzie zalicza się zaburzenia snu, które drastycznie obniżają jakość życia. Organizm regeneruje się podczas snu. Pobudki w środku nocy czy trudności z zasypianiem sprawiają, iż rano jestesmy pozbawieni energii, co z kolei odbija się na naszym życiu towarzyskim i zawodowym. W związku z tym warto wyeliminować uciążliwe dolegliwości.

Panowie, którzy pragną poprawić komfort życia, powinni zwiększyć aktywność fizyczną, ponieważ ćwiczenia wpływają pozytywnie na gospodarkę hormonalną. W aptece można znaleźć preparaty dostępne bez recepty, które zawierają prekursory hormonów. Najnowsze badania naukowców wykazały, iż zwalczaniu objawów andropauzy, w tym zaburzeń snu, sprzyja spożywanie gorzkiej czekolady.

PODZIEL SIĘ: