Hormonalna terapia zastępcza przy andropauzie

htz przy andropauzie
Robert Godwin z Unsplash

Spadek poziomu testosteronu u mężczyzn to jeden z objawów andropauzy czyli przekwitania. Wraz z wiekiem jego ilość w organizmie się obniża. Jak sobie z tym radzić?

Hormonalna terapia zastępcza – HTZ

Terapia hormonami zalecana jest nie tylko kobietom ale także mężczyznom. Objawy andropauzy są łagodniejsze niż w przypadku występującej u kobiet menopauzy. Po 50 roku życia poziom testosteronu u mężczyzn znacząco spada, co jest objawem andropauzy. Spada także libido, pojawiają się dodatkowe kilogramy oraz powstaje ryzyko powstania niektórych chorób. Zbilansowana dieta i aktywny tryb życia mogą nie wystarczyć. Wtedy warto skorzystać z HTZ -hormonalnej terapii zastępczej. Jest ona bezpieczna, pierwsze efekty można zauważyć już po około trzech miesiącach. Tak jak w przypadku innego leczenia, podczas stosowania tej metody należy być pod stałą opieką lekarza.

Na czym polega terapia?

Terapia polega na przyjmowaniu środków zawierających testosteron, uzupełniając jego deficyt w organizmie mężczyzny. Mogą to być zastrzyki, tabletki czy plastry zawierające hormon. Dawka leku jest ustalana indywidualnie przez lekarza. Takie leczenie nie tylko wzmacnia popęd seksualny i ułatwia erekcję ale również chroni przed miażdżycą czy osteoporozą. Powoduje ono zwiększenie masy mięśniowej oraz zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Pozytywnie wpływa także na samopoczucie i nawilżenie skóry. Przed rozpoczęciem terapii konieczne są badania endokrynologiczne i urologiczne. Nie mogą jej stosować chorzy na raka prostaty czy czerwienicę. Po wystąpieniu skutków ubocznych podczas pierwszych 3 miesięcy, terapię należy przerwać.

Stosowanie HTZ znacznie łagodzi objawy przekwitania u mężczyzn, poprawiając jakość życia oraz chroniąc przed chorobami. Panowie często wstydzą się przyznać, że leczenie poprawiłoby ich jakość życia i rozwiązało ich problemy. Warto pamiętać o niej i wybrać się do lekarza, który z pewnością dobierze odpowiednie leczenie.

PODZIEL SIĘ: