Kiedy spada poziom testosteronu…

andropauza

Andropauza może być powodem wielu nieprzyjemnych dolegliwości, z którymi nie każdy mężczyzna sobie radzi. Wejście w okres andropauzy to dla każdego mężczyzny wyjątkowy okres w życiu. Starzenie się bowiem oznacza spadek produkcji testosteronu, który odpowiedzialny jest za wiele typowo męskich cech oraz pełni kilka zadań w organizmie.

Testosteron – za co odpowiada?

Testosteron utrzymuje mężczyznę w dobrej kondycji, jego niedobór powoduje zarówno dolegliwości natury fizycznej, jak i psychicznej. Dodatkowo, mężczyźni wchodzący w okres andropauzy zauważają znaczne zmiany w swoim wyglądzie. Tkanka mięśniowa ustępuje miejsca tłuszczowej, zaczynają wypadać włosy.

W czasie andropauzy mężczyźnie towarzyszy częste przygnębienie. Spada koncentracja, pogarsza się pamięć. Dodatkowo, wielu mężczyzn może doświadczyć kłopotów łóżkowych – problemy z erekcją to jeden z częstszych objawów andropauzy. Spada ochota na seks, mężczyzna może stać się bardziej osowiały, zmęczony. Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe, można szukać sposobów na ich złagodzenie. Jedną z popularniejszych praktyk jest poddanie się terapii hormonalnej.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: