Jak porozmawiać z partnerem o andropauzie?

W magazynach poświęconych zdrowiu niewiele miejsca poświęca się andropauzie. Media traktują andropauzę pobłażliwie, utożsamiają ją z wymianą samochodu na nowszy model. W związku z tym wiele kobiet nie wie, jak pomóc partnerowi, który wkroczył w okres przekwitania.

W przypadku andropauzy mówimy o okresie życiu mężczyzny, który stanowi odpowiednik menopauzy. Wprawdzie panowie nie tracą zdolności reprodukcyjnych, ale ich samopoczucie ulega gwałtownemu pogorszeniu. Wahania nastroju, nadmierna potliwość i problemy z erekcją są uwarunkowane gwałtownym spadkiem stężenia testosteronu.

Andropauza a wstyd

Wiele kobiet nie wie, że ich partner przechodzi andropauzę. Panowie niechętnie dzielą się informacjami o uciążliwych dolegliwościach. Uważają, że rozprawiając o problemach z koncentracją i erekcją, przyznają się do słabości i porażki.

Znaczenie szczerej rozmowy

Jeśli podejrzewamy, że nasz partner przechodzi andropauzę, warto z nim szczerze porozmawiać. Jako wstęp do rozmowy może posłużyć informacja o uczuciach, jakich doświadczyłyśmy podczas menopauzy. Ukazując swoje problemy, skłaniamy ukochanego do zwierzeń. Wysyłamy mu prosty komunikat: „w pewnym wieku każdy ma problemy zdrowotne”.

Problemy z erekcją

Podczas rozmowy z partnerem warto zaznaczyć, iż jego chwilowa niedyspozycja seksualna nie ma dla nas znaczenia. Nie powinnyśmy szczędzić ukochanemu komplementów. Warto podkreślać jego zasługi i umiejętności. Jeśli partner przygotuje nam obiad, podziękujmy mu za troskę. Należy dołożyć wszelkich starań, aby mężczyzna czuł się potrzebny i kochany. Niestety, wielu panów uzależnia poczucie własnej wartości od dokonań erotycznych. Warto im uświadomić, że pozostałe aspekty życia mają ogromne znaczenie.

Jeśli objawy, które towarzyszą andropauzie, dezorganizują życie partnera, przekonajmy go do wizyty u specjalisty. Lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zleceniu stosownych badań, przepisze odpowiednie preparaty. Mężczyźni, podobnie jak kobiety, mogą stosować hormonalną terapię zastępczą.

PODZIEL SIĘ: