Jak rozpoznać andropauzę u swojego mężczyzny?

Jak rozpoznać andropauzę u swojego mężczyzny?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przechodzą okres przekwitania. Wprawdzie menopauza różni się od andropauzy, ale możemy wyróżnić wiele punktów zbieżnych. Zmiany, które zachodzą w organizmie mężczyzn, nie są tak gwałtowne jak te, które towarzyszą paniom podczas klimakterium. Choć komórki Leydiga produkują coraz mniej testosteronu, panowie zachowują płodność.

W przypadku andropauzy mamy do czynienia z dużą rozpiętością objawów. Do symptomów męskiego przekwitania zalicza się zaburzenia seksualne. Spadek libido czy problemy z erekcją często rzutują negatywnie na psychikę panów. Mężczyźni czują się zobligowani do dostarczenia partnerkom seksualnej satysfakcji. Równolegle pojawiają się zaburzenia apetytu. Panowie, którzy dotychczas nie mogli się doczekać niedzielnego obiadu, niechętnie zaglądają do lodówki.

Panowie, którzy przechodzą andropauzę, często skarżą się na problemy z koncentracją. Zdarza się, iż codzienne obowiązki przerastają ich możliwości. Zadania, które dotychczas wykonywali w 2 h, teraz zajmują im pół dnia. Niedobór testosteronu sprzyja nadmiernej potliwości. Mokrym plamom pod pachami często towarzyszą wstyd i zażenowanie.

Panowie po 40. roku życia powinni regularnie wykonywać badania krwi pod kątem zawartości cukru i cholesterolu. Kiedy w organizmie spada stężenie testosteronu, zwiększa się ryzyko rozwoju cukrzycy i miażdżycy. W związku z tym, iż objawy andropauzy są mało specyficzne, warto zachować czujność.

PODZIEL SIĘ: