Nie bój się andropauzy

Z czym wiąże się męskie wejście w okres starzenia się? Andropauza często nazywana jest męskim odpowiednikiem menopauzy. Jednak występują tutaj zasadnicze różnice. Andropauza to proces kiedy maleje poziom testosteronu, a funkcje reprodukcyjne powoli zanikają. Nie jest to proces tak gwałtowny jak w przypadku kobiet. Andropauza wiąże się z pewnymi dolegliwościami – zauważa się spadek sprawności fizycznej i seksualnej, ciało nabiera tkanki tłuszczowej. Jednocześnie następuje spadek tkanki mięśniowej. Przychodzi ból pleców i ogólne osłabienie organizmu.

Ma to również związek z objawami na tle psychicznym: ogólna drażliwość, pogorszenie zdolności koncentracji, lęki. Andropauzy nie należy się bać – to naturalny proces. Starzenia organizmu nie da się zatrzymać, można się z nim jedynie pogodzić. Ważna w tym przypadku jest zmiana trybu życia. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna to czynniki, które dodadzą energii, poprawią zarówno kondycję fizyczną jak i samopoczucie. Wejście w etap andropauzy to moment, w którym można zrobić coś dla siebie i swojego organizmu. Dla niektórych to okres, w którym można zastanowić się nad wieloma rzeczami, cos zmienić. Zadbać bardziej o emocje, życie uczuciowe.

Dla niektórych mężczyzn andropauza jest momentem do przeżywania drugiej młodości i próbą udowodnienia czegoś. Dostarczanie sobie nowych, dotychczas niespotykanych wrażeń, może pomóc, chociaż nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

PODZIEL SIĘ: