Andropauza stany przedcukrzycowe i nadciśnienie

Z andropauzą wiąże się wiele zmian zachodzących w męskim organizmie. Niektóre dolegliwości mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Jednym z takich objawów są stany przedcukrzycowe. Jest to stan, w którym występuje podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę. Dlatego warto regularnie robić badania kontrolne, ponieważ odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza pozwala przeciwdziałać rozwojowi choroby.

Aby zdiagnozować stan przedcukrzycowy stosuje się różne testy. Można badac stężenie glukozy we krwi na czczo (glikemia w przedziale 100 – 125 mg/dl to oznaka nieprawidłowości), lub wykonać test tolerancji glukozy, wypijając 75mg rozpuszczonej w wodzie glukozy. Po około dwóch godzinach bada się stężenie cukru we krwi.

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę, należy przede wszystkim zmienić styl życia. Odpowiednia dieta i trening to klucz do sukcesu. Zminimalizowanie tkanki tłuszczowej i rozbudowa mięśniowej może znacznie poprawić tolerancję glukozy. U mężczyzn w okresie andropauzy częstym problemem jest nadciśnienie. Niezauważalne i nie dające wyraźnych objawów, jednak jego skutki może odczuć cały organizm. Zwiększa m. in. ryzyko udaru mózgu, zawału serca czy miażdżycy.

W walce z nadciśnieniem tak jak w przypadku stanów przedcukrzycowych pomoże dieta i ćwiczenia. W jadłospisie powinny się znaleźć zielone warzywa, świeże soki warzywne czy ryby. Należy również unikać spożywania alkoholu oraz zadbać o samopoczucie, czyli przede wszystkim ograniczyć stres. ; Informacje ogólne

PODZIEL SIĘ: