Kiedy spada poziom testosteronu…

andropauza

Męskie klimakterium oddziałuje nie tylko na ciało. Mężczyźni też mają swój okres przekwitania, tak jak kobiety. Nie jest on co prawda tak gwałtowny, wiąże się natomiast z pewnymi zmianami w ciele. Panowie mogą odczuwać pewne dolegliwości bólowe, spadek energii.

Zmniejsza się masa mięśniowa, pojawia się więcej tkanki tłuszczowej. Andropauza ma również niekorzystny wpływ na stan psychiczny.

Andropauza – co dzieje się w męskim umyśle?

Przede wszystkim, u mężczyzn zauważalnie pogarszają się możliwości koncentracji. Pamięć przestaje być już tak dobra. Dodatkowo, tak jak u pań, zwiększa się drażliwość – mężczyzna staje się bardziej nerwowy, łatwiej o gniew i złość. Odczuwany jest też niepokój i lęk. Nie można określić dokładnie przed czym, jednak stany lękowe pojawiają się bardzo często.

Andropauza powoduje też obniżenie zadowolenia z życia, spadek nastroju. Starzenie się jest naturalnym procesem biologicznym, nie każdy pan jednak potrafi się z nim pogodzić. Dodatkowo, istnieją pewne dolegliwości, które rzutują na zdolności seksualne, co jest tym bardziej trudne do zaakceptowania.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: