Zaburzenia w oddawaniu moczu

Z procesem przekwitania borykają się  zarówno kobiety, jak i mężczyźni.  Jest to zupełnie naturalny etap naszego życia, jednak może on przysporzyć wiele kłopotów. Problemy z oddawaniem moczu należą do tych szczególnie dokuczliwych.

Przyczyny

Panowie po przekroczeniu 40. roku życia są narażeni na problemy związane z przerostem prostaty, czyli gruczołu krokowego otaczającego cewkę moczową. Jego powiększenie powoduje nacisk na cewkę, co może skutkować utrudnieniami w oddawaniu moczu. Nie tylko niekorzystnie wpływają one na funkcjonowanie organizmu, ale również na psychikę. Panowie, którzy doświadczają dyskomfortu, niechętnie konsultują problem ze specjalistą.

Typowe zaburzenia

W okresie andropauzy, czyli męskiego przekwitania dochodzi do wielu zakłóceń na tle prawidłowego oddawani moczu. Należą do nich:

– Bezmocz. Jest stanem, w którym ilość oddawanego moczu wynosi  mniej niż 100 ml na dobę. Stanowi więc bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga pilnej wizyty na szpitalnej izbie przyjęć oraz interwencji specjalisty.

– Utrudnienie oddawania moczu. Odczuwanie dyskomfortu fizycznego związanego z oddawaniem moczu.

– Zwężenie strumienia oddawanego moczu.

– Niecałkowite opróżnianie pęcherza. To wrażenie ciągle pełnego pęcherza nawet po wizycie w toalecie.

– Bolesne parcie na mocz. Wynika najczęściej ze stanu zapalnego cewki moczowej.

– Wielomocz. Sytuacja w której odczuwamy nasilającą się potrzebę coraz częstszego oddawania moczu.

 – Nietrzymanie moczu.  Jest związany z niedowładem zwieracza cewki moczowej.

– Wielokrotne oddawanie moczu w nocy. Występuje nie tylko przy przeroście prostaty, ale również w schorzeniach nerek, niewydolności krążenia oraz cukrzycy.

Leczenie

Przy wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów pojawiających się podczas korzystania z toalety należy udać się po poradę do urologa. Specjalista oceni nasz stan zdrowia, po czym przepisze stosowne leki.   Problemów takich nie należy bagatelizować, ponieważ mogą one zagrażać zdrowiu.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: