Jak pomóc partnerowi w okresie andropauzy?

Od dawna wiadomo, że kobieta dojrzała przechodzi w pewnym momencie prawdziwą rewolucję. Zmiany hormonalne, które zmieniają nie tylko jej ciało, ale i wpływają na kondycję psychiczną, nikogo już nie dziwią. Tymczasem z podobnymi problemami zmagają się także panowie. Jak pomóc partnerowi w okresie andropauzy?
Okres andropauzy, często określany jest mianem „męskiego klimakterium”, jednak zmiany jakie zachodzą wówczas w męskim organizmie nie zawsze porównywalne są do tych, jakie towarzyszą menopauzie. Chociaż w przypadku panów, dochodzi do obniżenia poziomu hormonów, to i tak następstwa ów zmian, mogą być niezwykle dotkliwe dla samego mężczyzny, jak i jego partnerki.
Objawy andropauzy nie zawsze rozpoznawane są jako typowe zaburzenia okresu przekwitania. Jeszcze do niedawna uważano, że wszelkiego typu dolegliwości, to tylko i wyłącznie proces starzenia się organizmu. Tymczasem wieloletnie badania i obserwacje prowadzone przez lekarzy na całym świecie, udowodniły, że za zaburzenia hormonalne, a co za tym idzie, także zmiany fizyczne i psychiczne odpowiedzialna jest andropauza. W tym czasie może dochodzi do zaburzeń seksualnych, problemów emocjonalnych, także znacznego pogorszenia stanu zdrowia i kondycji fizycznej.
Praktycznie wszystkie objawy andropauzy można skutecznie zwalczać. Ważna jest odpowiednia opieka lekarska, a także wsparcie partnerki. Jeżeli partner cierpi na typowe w tym czasie, zaburzenia erekcji, warto wspólnie wybrać się do specjalisty, który pomoże zidentyfikować przyczyny problemu. Już sama obecność i bliskość kochającej kobiety, to często najskuteczniejszy lek na zaburzenia psychofizyczne pacjenta.
Codzienna dieta również wpływa na samopoczucie i kondycję mężczyzny w okresie andropauzy. Warto zadbać o to, by w domu na stałe zagościły zdrowe nawyki żywieniowe. Nie mniej ważne jest także wprowadzenie do tygodniowego programu zajęć, odpowiedniej aktywności fizycznej w różnej postaci. Wspólna zdrowa dieta, a także ruch na świeżym powietrzu (bieganie, spacery), czy też regularny trening w fitness klubie, to korzyści dla obojga

PODZIEL SIĘ: