Inkontynencja u osób starszych – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

inkontynencja
christian buehner z Unsplash

Inkontynencja jest nazwą trudnego problemu pojawiającego się u wielu seniorów. Oznacza nietrzymanie moczu lub kału i bardzo często towarzyszy wielu chorobom. Utrudnia życie starszych osób i znacznie ogranicza ich swobodę. Dowiedz się, co musisz wiedzieć o inkontynencji, jeśli zajmujesz się starszą osobą.

Inkontynencja – wstydliwy problem

To schorzenie często towarzyszy wielu chorobom typowym dla wieku starczego, jak Parkinson czy Alzheimer. Jest skutkiem udarów, zapalenia prostaty lub po prostu zapalenia pęcherza moczowego. W tym przypadku może być przejściowe, jednak jest bardzo uciążliwe. Inkontynencja kału zdarza się dużo rzadziej niż nietrzymanie moczu. Szacuje się, że aż 50% osób po 80. roku życia zmaga się z tym problemem.

Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które mają całkowicie sprawny umysł, inkontynencja jest bardzo wstydliwym problemem. Sytuację pogarsza jeszcze to, że wiele starszych osób nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie z jego skutkami, zadbać o higienę i kondycję ciągle podrażnianej skóry w miejscach intymnych.

Leczenie inkontynencji

W bardzo wielu przypadkach inkontynencję można leczyć. Bardzo rzadko jest to „normalny” objaw starości, znacznie częściej przyczyny leżą w zaburzeniach fizjologicznych, które poddają się terapii. W tym przypadku leczy się wyłącznie przyczyny, nie objawy, dlatego leczeniem zajmuje się lekarz prowadzący główną chorobę będącą bezpośrednim powodem pojawienia się nietrzymania moczu.

Aby dokładnie określić, co leży u podstaw inkontynencji, należy dokładnie obserwować fizjologię chorego i określić, w jakich sytuacjach pojawia się nietrzymanie moczu lub kału. To pozwoli na stwierdzenie, z jakim rodzajem inkontynencji ma się do czynienia i jaki rodzaj leczenia należy wdrożyć.

Opieka nad chorym z nietrzymaniem moczu

Leczenie inkontynencji może trwać bardzo długo, a jej skutki są bardzo uciążliwe dla seniora. Można jednak wprowadzić szereg zasad, które usprawnią funkcjonowanie starszych osób. Jedną z nich jest używanie odpowiednich akcesoriów, czyli pieluchomajtek dla dorosłych lub specjalnych wkładek. To ułatwi utrzymanie odpowiedniej higieny i sprawi, że dotknięta tym problemem osoba będzie czuła się maksymalnie komfortowo. Używanie produktów higienicznych tego rodzaju ułatwia także pielęgnację delikatnej skóry miejsc intymnych, chociaż należy pamiętać o profilaktyce przeciwodparzeniowej.

Warto także wyrobić w seniorze nawyk częstego chodzenia do toalety, na przykład w określonych godzinach. To ćwiczenie dla mięśni pęcherza i jelit, które odpowiadają za sprawowanie kontroli nad wydalaniem. Dzięki temu leczenie inkontynencji może zostać przyspieszone, a ryzyko przykrych wypadków w ciągu dnia będzie znacznie mniejsze. Podniesie to także komfort życia seniora, sprawiając, że poczuje się pewniej.

Tekst zewnętrzny

PODZIEL SIĘ: