Twój facet stał się nerwowy? To może być andropauza!

andropauza
Ruthson Zimmerman z Unsplash

Mężczyźni tak samo jak kobiety przechodzą okres przekwitania. Dla wielu może to być trudny i kłopotliwy czas. Objawy andropauzy wiążą się zarówno ze sferą fizyczną jak i psychiczną.

Andropauza – co to takiego?

U mężczyzn po 50 roku życia następuje obniżenie funkcji hormonalnych, co wiąże się różnymi dolegliwościami. Spadek formy fizycznej i seksualnej , pogorszenie nastroju oraz niedobór androgenów świadczy o przekwitaniu. To trudny czas dla mężczyzn, którzy często wstydzą się rozmawiać o tym ze swoimi kobietami. Choć objawy są łagodniejsze niż w przypadku menopauzy, nie należy ich lekceważyć.

Objawy andropauzy

Oprócz fizycznych objawów męskiego przekwitania istotną rolę odgrywają te dotyczące sfery psychicznej. Obniżenie nastroju i negatywny stosunek do otaczającej rzeczywistości może powodować spadek jakości życia. Nerwowość oraz drażliwość może utrudnić i pogorszyć relacje w rodzinie czy związkach. Jednymi z objawów andropauzy są także niewielkie zaburzenia pamięci. Do tego dochodzą problemy natury seksualnej czy zmniejszenie masy mięśniowej oraz problemy z zasypianiem. To wszystko może wywoływać jeszcze większy stres i złe samopoczucie.

Zapobieganie

Zmiana stylu życia może okazać się bardzo pomocna przy andropauzie. Nowa aktywność fizyczna w postaci ciekawego sportu z pewnością poprawi nastrój i dobre samopoczucie. Do tego wzmocni kondycję fizyczną i poprawi wygląd sylwetki. Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe i wartościowe produkty również pozytywnie wpłynie na nasz organizm. Dbanie o siebie i swoje ciało poprawi nie tylko wygląd ale także doda energii życiowej oraz endorfin. Kiedy te metody nie wystarczą, warto sięgną po poradę lekarza, który dobierze odpowiednie środki farmakologiczne, stosowane przy andropauzie.

Gdy dostrzeżemy objawy andropauzy u naszego partnera, pamiętajmy o wsparciu i pomocy. Trudne okresy zdecydowanie łatwiej przechodzić wspólnie, aby w przyszłości móc cieszyć się życiem pełnym radości i zadowolenia.

PODZIEL SIĘ: