Jak radzić sobie z powracającymi odciskami pomiędzy palcami?

Jak radzić sobie z powracającymi odciskami pomiędzy palcami
rune enstad z Unsplash

Odciski na stopach to powszechny i nieprzyjemny temat. Choć zwykle nie skutkują poważnymi konsekwencjami, to jednak powodowany przez nie ból znacznie utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu – każdy, kto choć raz zmagał się z odciskiem na stopie, wie doskonale, z jakim cierpieniem wiąże się wówczas każdy krok. Świadomość, że dolegliwość zniknie sama po kilku dniach, to raczej marna pociecha, zwłaszcza gdy prowadzi się aktywny tryb życia lub ze względu na obowiązki zawodowe spędza się znaczną część dnia na nogach.

Przyczyną powstawania odcisków jest wzmożone narastanie naskórka, spowodowane silnym uciskiem lub ciągłym tarciem. W ten sposób powstaje zrogowaciała narośl, która dla organizmu jest tarczą ochronną, zapobiegającą powstawaniu ran. Dalszy ucisk w miejscu powstania odcisku wiąże się z przenikliwym bólem.

Powracający problem

Po wyjątkowo ciężkiej pracy fizycznej lub dniu w niedopasowanych lub nierozchodzonych butach możemy spodziewać się nieprzyjemnej niespodzianki w postaci odcisków. Niekiedy do ich powstawania przyczyniają się także szwy skarpet. Są to jednak sytuacje sporadyczne. Niestety, zdarza się też, że problem regularnie powraca, a odciski ciągle powstają w tych samych miejscach. Notorycznie gnębiąca nas dolegliwość może być spowodowana nieprawidłowym kształtem stóp: krzywymi palcami, płaskostopiem lub innymi deformacjami. Odnawiające się odciski pomiędzy palcami są wyjątkowo nieprzyjemne, ponieważ ich umiejscowienie wiąże się z ciągłym podrażnianiem skóry, co wydłuża proces gojenia.

Skuteczne metody?

Istnieje wiele metod na pozbycie się denerwujących zrogowaceń. Poszczególne sposoby znacznie różnią się skutecznością. Zdecydowanie odradza się przekłuwanie odcisków, gdyż naraża to spodnie warstwy skóry na ryzyko infekcji. Wiele osób decyduje się na zaklejenie odcisku zwykłym plastrem. Jest to forma zabezpieczenia wrażliwego miejsca, choć trzeba przyznać, że generuje ona więcej niedogodności niż przynosi korzyści.

Stop odciskom

Najskuteczniejszy okazuje się specjalny plaster na odciski pomiędzy palcami COMPEED. Od zwykłych plastrów różnią się zarówno wyglądem, jak i zastosowaniem. Służą nie tylko jako zabezpieczenie podrażnionego miejsca przed powodującym ból uciskiem, ale dzięki właściwościom nawilżającym pomagają zmiękczyć zrogowaciałe fragmenty skóry, przyspieszając ich usuwanie. Plastry odseparowują od siebie palce, zapobiegając dalszemu tarciu. Dzięki temu odciski znikają szybciej i bez przykrych komplikacji w postaci trudnych do zagojenia ran. Przemyślany kształt plastrów, odpowiadający potrzebom leczenie odcisków w tak trudnym miejscu jak złączenie palców, wpływa także na wygodę chodzenia i noszenia butów.

Rozwiązanie ostateczne

Plastry pozwalają na pozbycie się już powstałych odcisków. Natomiast gdy problem regularnie powraca, nieodzowna będzie wizyta u specjalisty. Dermatolog lub podolog pomogą raz na zawsze pozbyć się niedogodności. Chirurgiczna ingerencja w organizm powinna jednak być metodą ostateczną, stosowaną wówczas, gdy wszystkie inne sposoby zawiodły.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: