Andropauza zmiany psychiczne

Mężczyźni, którzy wkraczają w okres andropauzy, często odczuwają dolegliwości natury emocjonalnej. Zdarza się, iż zmiany, które dokonują się w organizmie panów, korzystnie wpływają na ich życie rodzinne. W niektórych kręgach społecznych testosteron określa się mianem hormonu walki. W sytuacji, gdy w organizmie zmniejsza się stężenie androgenów, mężczyźni odnajdują w sobie pokłady ciepła i chętniej okazują uczucia. Korzystają na tym ich bliscy.

Niestety, czasem niedobór testosteronów rzutuje negatywnie na komfort życia mężczyzn. Panowie, podobnie jak kobiety, borykają się z huśtawką nastrojów. Zdarza się, iż tracą nad sobą kontrolę z powodu drobnych niepowodzeń. Jednocześnie andropauza sprzyja obniżeniu samooceny. Niedobór testosteronu przekłada się na zaburzenia erekcji. Wielu mężczyzn ocenia swoją swoją wartość w kontekście możliwości zaspokojenia seksualnych potrzeb partnerki. Kiedy panowie nie stają na wysokości zadania, w ich życie wkrada się frustracja.

Andropauzie często towarzyszy bezsenność, która odbije się negatywnie na życiu zawodowym mężczyzn. Zmęczenie obniża efektywność. Panowie tworzą gorsze prezentacje, a podczas spotkań z kluczowymi klientami są mniej błyskotliwi. Zawodowe porażki w połączeniu z brakiem satysfakcji z życia seksualnego mogą doprowadzić do depresji, toteż nie należy lekceważyć objawów andropauzy.

PODZIEL SIĘ: