Andropauza – mniej testosteronu

Andropauza to męski odpowiednik przekwitania.

Okres przekwitania i związane z nim objawy nie dotyczą tylko kobiet. Również mężczyźni wchodzą w okres starzenia się. Tak, jak w przypadku pań, związany jest z tym szereg dolegliwości, z jakimi nie każdy mężczyzna sobie radzi.

Andropauza, co to takiego?

Choć często andropauza nazywana jest męskim odpowiednikiem menopauzy, nie jest to proces tak gwałtowny jak u kobiet. Menopauza wiąże się z całkowitym zanikiem funkcji rozrodczych i zatrzymaniem produkcji estrogenu. W przypadku panów natomiast, okres andropauzy to moment, w którym produkcja męskiego hormonu płciowego – testosteronu – spada, jednak mija jeszcze wiele lat, zanim zdolności rozrodcze ustaną.

Spadek testosteronu – objawy

Spadek testosteronu wiąże się przede wszystkim ze spadkiem potencji, jednak w czasie andropauzy występuje jeszcze wiele innych dolegliwości. Masa mięśniowa spada ustępując miejsca tkance tłuszczowej, przerzedzają się włosy, mężczyznom towarzyszy rozdrażnienie, osłabienie. Ma również wpływ na pamięć, która z czasem się pogarsza. Pogarsza się również sprawność fizyczna, a może się zdarzyć, że tak jak kobiecie w okresie menopauzy, mężczyźnie doskwiera większa potliwość.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: