Andropauza synonimem menopauzy?

Andropauza mylnie utożsamiana jest z kobiecym klimakterium.

Andropauza

Męskie klimakterium, andropauza, to proces powolnego spadku produkcji męskich hormonów płciowych. Nie jest to tożsame z natychmiastowym zatrzymaniem ich wytwarzania. Nie wiąże się też z zatrzymaniem funkcji rozrodczych. Objawy andropauzy mogą być dotkliwe, jednak o wiele mniej nasilone niż te u kobiet w okresie menopauzy.

Menopauza

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Okres ten charakteryzuje się gwałtownymi zmianami w organizmie, który przestaje wytwarzać damskie hormony płciowe. Objawy bywają bardzo nasilone. Oprócz typowych dla menopauzy uderzeń gorąca, nocnych potów, rozdrażnienia najbardziej dotkliwych jest całkowite zatrzymanie funkcji rozrodczych. Po menopauzie kobieta niestety nie jest już w stanie zajść w ciążę.

Istnieją jednak pewne podobieństwa miedzy andropauzą i menopauza, a są nimi wszelkie objawy natury psychicznej. Zarówno panowie jak i panie mogą zmaga się z rozdrażnieniem, nerwowością. U mężczyzn dodatkowo spada zdolność koncentracji. Oba procesy są wejściem w zupełnie nowy etap życia, jednak menopauza jest procesem o wiele bardziej gwałtownym.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: