Kłopoty z pamięcią i koncentracją uwagi podczas andropauzy
Andropauza jest pojęciem biopsychospołecznym i definiuje się jako okres w życiu mężczyzny, najczęściej po 50. roku życia, który zapowiada procesy starzenia.
Panowie, którzy przechodzą ten etap, często skarżą się na dolegliwości somatyczne, psychologiczne i seksualne. Burza, jaka przetacza się przez organizm mężczyzny, jest uwarunkowana zmianami hormonalnymi. W miarę upływu czasu spada produkcja testosteronu. Warto jednak pamiętać, iż andropauza nie kończy się utratą zdolności reprodukcyjnych, toteż wielu naukowców polemizuje z tym terminem.
W związku z tym, iż to określenie zapisało się w świadomości społecznej, trudno je wyeliminować. Pojęcie andropauza należy traktować jako zwrot potoczny, który w sposób ogólny nakreśla zmiany, jakie dokonują się w organizmie mężczyzny. Lekarz, zlecając badania diagnostyczne, powinien pamiętać, iż stężenie hormonów nie jest jedynym wyznacznikiem wiropauzy. Andropauzie towarzyszą zarówno zmiany w układzie endokrynnym (zmniejszone stężenie testosteronu), jak i inne zaburzenia biochemiczne.
Niedobór androgenów wiąże się z uciążliwymi dolegliwościami.Wśród niepożądanych objawów andropauzy wymienia się kłopoty z pamięcią i koncentracją. Panowie nie potrafią skupić się na wykonywanych czynnościach, co przekłada się na spadek zawodowej efektywności. Kobiety często nie zdają sobie sprawy, że ich mężczyzna przechodzi wiropauzę i przypisują im złe intencje. Tymczasem zdarza się, że panowie zapominają o ważnych rocznicach ze względu na spadek stężenia testosteronu.