Które okulary wybrać: progresywne, dwuogniskowe, czy trójogniskowe?

okulary progresywne
Oli Woodman z Unsplash

Nikogo nie zdziwi fakt, że soczewka znajdująca się w naszym oku potrafi samodzielnie ustawiać ostrość obrazu przy różnych odległościach. Niestety wraz z wiekiem traci ona swoją elastyczność, przez co widzenie przy różnych odległościach może być utrudnione. Skutków starczowzroczności możemy się pozbyć stosując soczewki progresywne, dwuogniskowe lub trójogniskowe. Które okulary wybrać do naszych potrzeb?

Soczewki dwuogniskowe

Szkło w tego typu okularach podzielone jest na dwa obszary, które odróżnić możemy za sprawą wyraźnie zaznaczonej linii podziału. Jeden moduł służy do obserwacji obszarów w oddali, drugi natomiast – do widzenia w bliży. Szkła te w pewnym stopniu zastępują dwie pary okularów. Niestety ich użytkowanie wiąże się z pewnymi wadami. Soczewki dwuogniskowe uniemożliwiają wyraźne widzenie pomiędzy ośrodkami bliży i dali. Obszary pośrednie będą niewyraźne. Wyraźne linie podziału znajdujące się na soczewkach sprawiają również, iż okulary tego typu nie wyglądają estetycznie.

Soczewki trójogniskowe

Wykonane są w podobny sposób jak szkła dwuogniskowe. Okulary trójogniskowe posiadają dodatkową strefę widzenia, służącą do obserwacji obszarów pomiędzy dalą oraz bliżą. Z tego powodu często się uznaje, iż jest to rozwiązanie pomiędzy progresami, a soczewkami dwuogniskowymi. Niestety na szkłach trójogniskowych również widzimy wyraźną linię podziału, przez co wyglądają nieestetycznie.

Soczewki progresywne

Okulary dwuogniskowe oraz trójogniskowe są obecnie przestarzałymi rozwiązaniami. Pytając obecnie, które okulary wybrać jeżeli zależy nam na komforcie – progresy okażą się być odpowiednim rozwiązaniem. Przyczyna ich sukcesu tkwi w wyjątkowym sposobie wykonania – gdzie moc soczewki przechodzi płynnie, najmniejsza jest na górze, największa z kolei znajduje się na dole szkła.

Za sprawą płynnej zmiany mocy – okulary umożliwiają doskonałą widoczność w bliży, oddali oraz pomiędzy tymi obszarami. Ponadto nie posiadają wyraźnie zaznaczonej linii podziału – wyglądają estetycznie bez widocznych modułów znajdujących się na szkle. Okulary dwuogniskowe oraz trójogniskowe są obecnie uznawane za przestarzałe rozwiązanie. Wykorzystywanie ich zawsze wiąże się z pewnego rodzaju kompromisami.

Soczewki progresywne okularowe obecnie są uznawane za szczególnie komfortowe rozwiązanie. Umożliwiają wyraźną widoczność w każdej sytuacji, bez znaczenia czy naraz obsługujemy telefon i rozmawiamy z osobą obok, prowadzimy samochód, uprawiamy sport lub schodzimy po schodach.

Czy podjąłeś już decyzję, co zatem wybrać: okularu dwuogniskowe, czy progresywne?

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: