Rak prostaty a testosteron

Nie od dzisiaj wiadomo, że poziom testosteronu ma wpływ na rozwój komórek nowotworowych w przebiegu raka prostaty. Ten rodzaj nowotworu jest jednym z najczęściej występujących wśród mężczyzn. W Polsce śmiertelność z jego powodu wciąż niestety jest wysoka i wynosi około 55 % wszystkich przypadków zachorowań. Testosteron jest hormonem wytwarzanym zarówno przez organizmy męskie jak i kobiece, oczywiście w różnych ilościach. Odpowiada on za tzw. „męskie” cechy organizmu, przy czym należy zauważyć, że niekorzystny wpływ na zdrowie ma zarówno nadmiar jak i niedobór tego hormonu.Stężenie  cholesterolu wysokie.
Jeśli jego stężenie w organizmie jest wyższe niż powinno – wtedy możemy mieć do czynienia zarówno z symptomami fizycznymi (jak obniżona odporność, podwyższony cholesterol, łysienie androgyniczne czy wzmożone ryzyko zachorowania na nowotwór hormonozależny); jak i psychicznymi (większa agresywność).

Stężenie cholesterolu niskie.

Jednakże zbyt niski poziom testosteronu również nastręcza wielu problemów.
Mężczyzna o optymalnej ilości tego hormonu w organizmie jest nie tylko sprawny seksualnie, ale przede wszystkim zdrowy – jego kości lepiej przyswajają wapn, a wydolność oddechowa, mięśniowa czy intelektualna są relatywnie wysokie. Niestety – wraz z wiekiem poziom testosteronu u panów obniża się, w wyniku naturalnego procesu starzenia ( zanik produkcji testosteronu zaczyna się już około 30 roku życia). Niedobór testosteronu powoduje dolegliwości w różnym zakresie – wszystko zależy od czynników indywidualnych (oraz środowiskowych). Ponad to – obniżanie się poziomu testosteronu może być związane nie tylko z procesem andropauzy, ale także z prowadzonym stylem życia (nadużywaniem alkoholu, nikotyny, narkotyków, przewlekłym stresem, bogatą w zły cholesterol dietą), czy przebytymi chorobami (jak schorzenia jąder, cukrzyca czy miażdżyca). Jeśli chodzi o wpływ testosteronu na rozwój raka to nie jest on jednakowy u każdego z pacjentów.

Zaawansowanie choroby.

Dużą rolę odgrywa stopień zaawansowania choroby. Z reguły im dalej posunięte stadium raka, tym mniej skuteczna okazuje się terapia hormonalna. Co więcej, w zaawansowanych przypadkach raka prostaty, testosteron przekształca się w inną postać hormonu – a wzrost guza zostaje przyspieszony. Leczenie polegające na zmniejszeniu poziomu testosteronu również nie jest w stanie choroby zatrzymać. Jak zwykle więc kluczem do wyleczalności nowotworu okazuje się być profilaktyka oraz regularne wykonywanie badań przesiewowych, tak aby odpowiednio wcześnie wykryć chorobę.

PODZIEL SIĘ: