Męski problem – zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji to w dalszym ciągu temat tabu dla wielu mężczyzn. Przyznanie się do problemów z osiągnięciem wzwodu przychodzi z wielkim trudem, a panowie kryją się ze swoim problemem przez dłuższy czas. Tymczasem zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć.
Okres andropauzy to przede wszystkim zaburzenia psychofizyczne, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na komfort życia codziennego. W tym czasie sygnały zaburzeń erekcji są bardzo dyskretne. Początkowo mężczyzna może zauważyć u siebie problem z osiągnięciem wzwodu członku w standardowym czasie. W takich sytuacjach potrzebna jest znacznie dłuższa stymulacja, by doszło do wzwodu. Nierzadko problem nie dotyczy samego osiągnięcia wzwodu, lecz utrzymania odpowiedniej sztywności członka. Dolegliwości te, często określane są jako stan słabszej erekcji lub niepełny wzwód.
Nie zawsze problem erekcji objawia się trudnościami z osiągnięciem wzwodu. Niektórzy panowie mogą doświadczać dość dziwnego dla nich zjawiska, jakim jest natychmiastowe ustąpienie wzwodu tuż po wytrysku nasienia (ejakulacji). Wynika to z typowego w okresie andropauzy niedoboru testosteronu, a także zmniejszonej ilości wydzieliny w ujściu cewki moczowej (charakterystyczna wydzielina pojawiająca się w następstwie podniecenia seksualnego). Ponieważ na skutek tego jądra tracą zdolność do powiększenia, a także moszna jest słabiej ukrwiona, stan wzwodu utrzymuje się tylko i wyłącznie do czasu ejakulacji.
Innym objawem zaburzeń erekcji, może być znacznie słabszy orgazm lub całkowity jego zanik, pomimo osiągnięcia pełnego pobudzenia seksualnego. Także tzw. okres niewrażliwości na podniecenie seksualne po zakończeniu stosunku, jest znacznie dłuższy niż u zdrowego mężczyzny.
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną zaburzenia erekcji. U różnych pacjentów, objawy mogą być wywoływane różnymi czynnikami, takimi jak: kondycja fizyczna, stan zdrowia, problemy natury psychologicznej czy emocjonalnej. Właściwa kuracja zależy w znacznym stopniu od szczerości w trakcie wywiadu prowadzonego przez lekarza, który musi zapoznać się z wieloma aspektami związanymi ze stanem zdrowia pacjenta.
Należy także pamiętać, że zaburzenia erekcji to nie choroba, lecz dysfunkcja organizmu, którą można leczyć stosując różne kuracje. Zwykle stosowane są leki doustne i zastrzyki, pomocne bywają urządzenia próżniowe, a także implanty wprowadzane do penisa. Jeżeli lekarz uzna, że przyczyną problemów jest stan psychiczny pacjenta, wówczas stosuje się psychoterapię prowadzoną przez poradnie seksualne lub małżeńskie.

PODZIEL SIĘ: