Tampony bez tajemnic

Tampony bez tajemnic
Natracare z Unsplash

TYCH dni nie da się uniknąć. Dla niektórych kobiet są istną gehenną, inne przechodzą je bezproblemowo lub z bardzo niewielką szkodliwością dla swojego samopoczucia. Okres – krótkie słowo, ale za to z potężnym ładunkiem nieciekawych odczuć i skojarzeń. Na szczęście, XXI wiek co krok stara się stworzyć dodatkowe ulgi, żeby choć w niewielkim stopniu ułatwić te kilka trudnych dni. Wszyscy kojarzą reklamę „Ok? – O.B”. Właśnie – jest pewien maleńki, prosty, ale w swej prostocie genialny produkt – tampon – lek na całe okresowe zło!

Jak zacząć przygodę?

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się zamienić zwykłe podpaski na tampony, warto zasięgnąć opinii zaufanego ginekologa i wypytać, czy nasza fizjologia, budowa ciała, etap w życiu i seksualność pozwalają na używanie czegoś innego, niż tradycyjne podpaski. Przeciwskazaniem do używania tamponów mogą być nawracające stany zapalne miejsc intymnych, infekcje i upławy. W takich przypadkach tampon niestety może zwiększyć ryzyko choroby, gdyż hamuje swobodny wypływ krwi miesięcznej, stając się tym samym doskonałym miejscem dla bakterii. Tampony nie będą także dobrym rozwiązaniem dla tych kobiet, których miesiączka jest zazwyczaj bardzo obfita. Choć obecnie produkty dostosowane są do różnej skali krwawienia, w przypadkach bardzo intensywnych zaleca się stosowanie podpasek, gdyż tampon może nie być wtedy wystarczającym zabezpieczeniem. Tamponów nie poleca się także kobietom, które korzystają z wkładek wewnątrzmacicznych jako środka antykoncepcyjnego. Jego aplikacja, jak i wyjmowanie, mogą powodować przemieszczanie się zabezpieczenia, a tym samym mogą wpływać na jego nieprawidłowe działanie.

Przed pierwszym skorzystaniem z tamponów warto się także zapoznać z instrukcją ich użycia. O tym także możemy porozmawiać z ginekologiem lub zasięgnąć opinii osób doświadczonych w temacie. Bardzo ważne jest, by tampony umieszczać na odpowiedniej głębokości, regularnie wymieniać i przede wszystkim dokładnie wyjmować. Każdy produkt posiada specjalny sznurek, który znacznie ułatwia jego usuwanie. Należy być ostrożnym, by go nie uszkodzić lub nie urwać. Sprawę dobrego umiejscowienia pomoże rozwiązać tampon z aplikatorem – specjalną, ruchomą rurką – który pozwoli prawidłowo wprowadzić zabezpieczenie do pochwy. To idealna opcja dla dziewczyn, które nie mają doświadczenia w używaniu tamponów lub tych, którzy obawiają się nieprawidłowej aplikacji.

Jakie tampony wybrać?

Wybór jest ogromny. Jeśli jest się początkującym w temacie, lepiej wybrać markę ogólnie znaną, szeroko opiniowaną i polecaną, jak np. O.B (https://www.myob.pl/odkryj-tampony-obr). Tampony posiadają wszelkie niezbędne atesty, a mnogość ich rodzajów pozwoli na dopasowanie produktu do ciała, intensywności miesiączki, pory dnia, a nawet różnych grup wiekowych. Dobrze na początku porozmawiać z kimś, kto używa tamponów od dłuższego czasu, zapoznać się zarówno z wadami, jak i zalety ich stosowania. Przede wszystkim należy się też dokładnie wsłuchać we własne ciało. Czy miesiączka jest dokuczliwa bardziej w dzień, czy nocą? Czy jest bardziej czy mniej obfita? Niektóre z tamponów O.B na noc posiadają specjalne skrzydełka, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie przy intensywniejszym krwawieniu. Można wybrać produkty nawet w zależności od tego, czy jest się matką, czy jeszcze nie rodziło się dzieci! Wydaje się, że decyzja nie jest łatwa, ale spokojnie – najważniejszym czynnikiem, już po zapoznaniu się z opinią lekarza, jest obfitość miesiączki i to on powinien być punktem wyjścia dla udanych zakupów.

Nie ma możliwości, by nie dało się znaleźć idealnego, odpowiedniego dla każdej kobiety produktu. Jeśli tylko zasięgnie się odpowiedniej porady i dobrze pozna swój własny cykl – decyzja o stosowaniu tamponów może się okazać prawdziwym wybawieniem, szczególnie dla tych kobiet, dla których okres jest koszmarnym połączeniem bólu, złego samopoczucia i świadomości, że coś może być widać. Ryzyko przykrej wpadki przy odpowiednim stosowaniu tamponów jest niewielkie, za to komfort ich używania ogromny i godny polecenia każdej kobiecie.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: